Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahat bir şekilde ulaşım imkanı veren Denizli Araç Kiralama hizmetleri, insanların gün içinde ciddi şekilde zaman kazanmasını sağlıyor. Toplu taşıma araçlarının stresini yaşamak istemeyen insanların en önemli seçeneği olan araç kiralama hizmeti, sorunsuz bir şekilde Luxury Car Rental üzerinden alınabilir. Ancak hangi şehirde olursanız olun, hangi firmayı seçerseniz seçin araç kiralarken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Dikkatli olmadığınız halde detay gibi görünen noktalar sonrasında başınızı ağrıtabilir. O halde gelin beraber araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve araç kiralarken nelere dikkat etmeli sorularının cevabını vermeye çalışalım.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Denizli rent a car ya da farklı bir yerden araç kiralarken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususlara ne kadar çok dikkat edilirse, kiralanacak araç o kadar az sorun çıkaracak ve o kadar fazla beklentileri karşılayacaktır.

Firma ve Fiyat Araştırması Yapın

Gelişen teknoloji ile birlikte başta Luxury Car Rental olmak üzere çok sayıda şirket, araç kiralama hizmetini internetten rezervasyon yoluyla da sağlamaktadır. İnternet üzerinden firmaların sitelerine girilerek şartların karşılaştırılması gerekir. Böylece kiralama için çok daha düşük ücretlerin ödenmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca firmalar tarafından yapılacak indirimlerden de bu şekilde haberdar olunacaktır. Firma web sitelerinde ayrıca kiralama yapmayı düşündüğünüz şirketin, kurumsal olup olmadığına dikkat edin. Bir firmanın araç filosunun genişliği ve filosundaki araçların güncelliği o denizli rent a car firmasının işine özen ve önem gösterdiğinin bir işaretidir.

Fiyat araştırması esnasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta kiralama fiyatlarının hangi hizmetleri kapsadığıdır. Örneğin firma ekonomi grubu bir araç için günlük 100 TL fiyat belirtmiş olabilir ancak kiralama için gittiğinizde bu fiyata kasko bedellerinin dahil olmadığını öğrenebilirsiniz. Rent a car kasko bedeli, talep halinde ful kasko bedellerinin bu fiyata eklenmesi ile bu rakam daha da şişebilir.

İhtiyacınıza Uygun Aracı Belirleyin

Fiyat konusundaki araştırmanızı tamamladıktan sonra hatta daha öncesinde ihtiyacınız olan aracı belirleyin. Hangi amaçla kullanacağınızı, nerelere gideceğinizi ve kaç kişi bineceğinizi düşünerek bir araç belirleyin. Bunun fazlasını kiralamak, ekstra masraf anlamına gelecektir. Özellikle uzun yolculuklarda yakıt tüketimi açısından dizel, küçük kasalı araçları tercih edebilirsiniz. Eğer tekseniz, küçük araç kiralamanız hem bütçenizi korur hem de trafikte çok daha rahat etmenizi sağlar. Bilindiği gibi küçük araçlar çok daha az yakıt tüketirler, üstelik kiralama ücretleri de düşüktür. Ayrıca boyutlarının küçük olmasından dolayı, trafikte diğer araçlara göre daha rahattırlar. Bu da yeni kullandığınız kiralık araca uyum sürecinde yaşayabileceğiniz olumsuzlukları minimalize edecektir.

Aracın Mevcut Hasarlılık Durumunu Kontrol Edin

Aracı teslim alırken rent a car firmaları araç teslim tutanağı hazırlar. Bu tutanak, araçtaki mevcut çizik, göçük vb. hasarların not edildiği bir dökümandır. Bu sayede, eğer araçta yeni bir hasar meydana gelmişse bu hasarın sizin kiralama döneminizde mi gerçekleştiği ya da önceden olup olmadığı anlaşılır. Bazen rent a car firması teslim öncesi aracın fotoğraflarını çekebilir. Aracı alırken siz de en azından kaba taslak aracın mevcut durumuna göz gezdirebilir ya da firma yetkilisi fotoğraf çekmişse bunları WhatsApp üzerinden yollamasını rica edebilirsiniz.

Deponun Durumunu Kontrol Edin

Araç kiralanırken depoyla ilgili izlenen yöntem ulusal firmalarda genellikle dolu depo uygulamasıdır. Yerelde ise Denizli araç kiralama ful depo uygulaması yerine, verildiğinde içinde ne kadar yakıt varsa teslimde de o kadar yakıt olmasını ister. Dolayısıyla araç kiralarken göstergeden depoyu kontrol edin ve bunu orada bulunan görevliye bildirin. Tam alıyorsanız tam şeklinde not edilmeli ve teslim ederken de tam depo teslim etmelisiniz. Aynı şekilde gösterge 2 çubuk gösteriyorsa aynı şekilde teslim etmelisiniz.

Sözleşme Önemlidir

Araç kiralama hizmeti alırken sözleşme yapılması, her iki tarafında yararınadır. Fakat kiralama şirketleri sözleşmeye tam hakim olmasına rağmen çoğu zaman müşteriler sözleşmeyi okumazlar. Bundan dolayı da oluşabilecek bir kazada beklemedikleri masraflarla karşı karşıya kalabilirler. Bunun haricinde sözleşmelerde teslim saatinin gecikmesine karşı uygulanacak yaptırımlar da yer alır. Bunlar bazen orantısız olabilir. Bunlara da dikkat etmeniz gerekir.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli

Araç Kiralama Firmanız 7/24 Destek Versin

İnsanlar araç kiralarken her şeyin yolunda gideceğini düşünür. Fakat durum bazen beklenildiği gibi gitmez ve bir takım sorunlar çıkabilir. Araç arıza yapabilir, aracın bir evrakının eksik olduğu polis kontrolünde ortaya çıkabilir. Luxury Car Rental, müşterilerine 7/24 destek verirken tercih edeceğiniz firmanın da bu şekilde olması gerekiyor. Aksi durumda sorunun çözümü için zaman kayıpları yaşayabilirsiniz.

Kasko ve Sigorta Detayını Öğrenin

Kiralama işlemini yapmadan önce aracın kaskosu ve sigortası hakkında ayrıntılı bilgi alın. Hangi durumları sigortanın kapsadığını mutlaka öğrenin. Böylece sorumluluklarınızı öğrenmiş olur ve buna göre hareket edersiniz. Olası bir sorunda da şok olacağınız bir durumla karşılaşmazsınız. Bazı şirketler bu konuda bilgi verirken bazıları ise sigortadan bahsetmemeyi tercih etmektedir. Böyle durumlarda ısrarla sorun ve bilgi alın.

Erken Rezervasyon Seçeneklerini Kullanın

Özellikle hava yolculuklarının hemen ardından araç ihtiyaçları, kiralama ile giderilmektedir. Böyle durumlarda genelde erken rezervasyon denilen işlem yapılıyor ve araçlar internet üzerinden belirleniyor. Fakat burada yerine getirilmesi gereken bir takım zorunluluklar vardır ve bunlar firmalara göre değişebilir. Örneğin uçağınız rötar yaptı ya da ineceğiniz havalimanı son anda değişti. Böyle durumlarda ne yapılması gerektiğini öğrenin ve ona göre hareket edin.

Aracı Aldığınız Gibi Teslim Etmeye Özen Gösterin

Denizli rent a car şirketleri üzerinden araç kiraladığınızda, araçlar temiz bir şekilde size teslim edilmektedir. Kullanım süresine bağlı olarak araçlar zaman içinde kirlenecek ve teslim vakti geldiğinde teslim alındığı gibi olmayacaktır. Bundan dolayı aracı yıkatarak teslim etmeniz bir zorunluluk değildir fakat ince bir harekettir. Eğer araç temiz alınmış ancak kirli bırakılmışsa denizli araç kiralama firmaları sizden yıkama ücreti talep edebilir.